MÜŞTERİ GİRİŞİ DEMO TALEBİ

Aker: Gerçekleşen Maliyetlerin Maliyet Merkezlerinden Üretime ve Bütçeye Akışını Net bir Şekilde İzlemeye Başladık

İş süreçlerini Nebim V3 ERP ile yöneten AKER, Nebim V3 ile yeni projeler geliştirmeye devam ediyor. Aker Bütçe ve Maliyet Muhasebe Müdürü Serkan Özsoy, Maliyet ve Bütçe Yönetimi projesi hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

“Aker markası yarım asıra dayanan bir marka. 1970’li yıllarda kumaş satışı ile ticari hayatına başlıyor. 2000’li yıllardan itibaren de başta inşaat olmak üzere kadın giyim ürünleri ile mağazacılık alanında ticari hayatına devam ediyor. Aker mağazacılık bugün 40 mağaza ve çeşitli e-Ticaret kanalları ile perakende sektöründe faaliyetlerine devam etmektedir. 2022 yılında da yurt içi mağaza sayımızı arttırmak, yurt dışı mağazaları da açarak global anlamda markanın bilinirliliğini arttırmak hedeflerimiz arasındadır. “ 

Nebim V3 Maliyet ve Bütçe Yönetim programı ile süreci nasıl yönetiyorsunuz, işleyişi anlatabilir misiniz?

“Aslında biz yaklaşık bir yıl önce maliyet projesi ile başladık. İki ay gibi kısa bir sürede maliyet projesini hayata geçirdik. Daha önce Excel ortamında tamamen manuel takip edilen maliyet süreçleri proje ile birlikte tamamen sistemsel olarak takip edilmeye başlandı. Öncelikle tabi maliyet merkezlerini oluşturduk, detaylandırdık ve tüm giderleri departman bazında takip eder duruma geldik. Maliyet projesi ile birlikte artık tüm hammaddelerimizi, üretim hareketlerimizi takip edebilmekteyiz ve bunları da Nebim V3’e otomatik olarak kayıtlarını aktarabilmekteyiz. Tüm hammadde tüketimlerini, aylık üretimlerimizi detayları ile raporlayabilmekteyiz. İş emri bazında üretilen ürünlerin maliyeti, iş emri bazında kullanılan kumaş ve malzemelerin ne kadar harcandığı gibi detayların takibi artık Excel ortamından çıktı ve tamamen sistemsel olarak yapılır hale geldi. Maliyetin en önemli raporlarından biri ürün miktar dengesi raporudur. Tüm ürünlerin ay bazında tüm giriş çıkış hareketlerini miktarsal ve tutarsal olarak alabilmekteyiz. Daha sonrasında birbirini tamamlayan bütçe projesine başladık. Bütçe projesi de bir buçuk iki ay arasında kullanılabilir hale geldi. Burada tabi maliyet projesi ile başlattığımız çalışmalar bizim bütçe çalışmalarımızı da hızlandırdı ve destekledi. Artık bütçe programı ile aylık olarak hem gelirlerimizi hem giderlerimizi raporlayabilir ve bütçe ile karşılaştırabilir hale geldik. Bu hem maliyet merkezi detayında hem de bir giderin detayında çok hızlıca raporlanabilir bir şey. Dolayısı ile orada da Excel çalışma kargaşasından kurtulmuş olduk.”     

Bu projeleri fiili kullanıma alırken yaşadığınız deneyimlere göre önerilerinizi paylaşır mısınız?

“Gerek maliyet projesi gerekse bütçe projesinde öncelikle tabi şirketin ihtiyaçları ve yapısına göre doğru kurgu oluşturmak gerekiyor. Giderlerin dağılımını, doğru anahtarların oluşturulması ve tabi yönetimin beklentilerini de göz önünde bulundurarak yapmak gerekiyor. Tüm bu detayları projenin başında belirlemek projenin başarısında oldukça önem arz ediyor. Bana göre diğer önemli husus da bu tarz projelerde bazen değişime olan bir direnç oluyor. Yılmadan projeye sahip çıkmak ve bu değişime de insanları inandırmak gerekiyor. Aslında sizin aracılığınız ile tüm Nebim ailesine de desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Projenin her anında bizi desteklediler ve hızlı dönüş sağladılar. Bu da başarıda önemli bir katkı “  

Bu uygulamaların sağladığı en önemli faydalar nelerdir?

“En önemli faydaların başında tabi ki zaman kazanımı oluyor. Hem maliyet modülünde hem de bütçe programında bize hem zamandan tasarruf sağladı hem de doğru bilgiye zamanında ulaşmak konusunda bizi çok hızlandırdı. Excel’de uzun çalışmalarla elde edilecek bilgilere ve raporlara çok hızlı bir şekilde ulaşır duruma geldik. Maliyette en önemli şey tabi ki doğruluk, doğru maliyet hesaplama. Bütçede de tabi ki hızlı bir şekilde maliyet merkezi bazında ya da mağaza bazında karlılığa bakabiliyoruz. Bir giderin detayına bakabiliyoruz Dolayısı ile bu anlamda bize müthiş bir hız kazandırdı.” 

Nebim Üretim Uygulamasını keşfetmek için tıklayın>>

Nebim V3 Bütçe Yönetimi Uygulamasını keşfetmek için tıklayın>>

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email