MÜŞTERİ GİRİŞİ DEMO TALEBİ

Örsan: Nebim Üretim ile Üretim Süreçlerimizi Verimli Bir Şekilde Takip Ederek İş Takip Kalitemizi Artırdık

1979 yılından bu yana üretici ve ihracatçı bir firma olarak faaliyet gösteren Örsan Tekstil, Muhasebe ve Mağazacılık yazılımlarından sonra üretim süreçleri için de Nebim Üretim’i tercih etti. Örsan Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Beyza ÖR, Nebim Üretim projesiyle ve sonuçlarıyla ilgili deneyimlerini paylaştı.

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

“Örsan Tekstil 1979 yılında babam Osman Ör tarafından küçük bir atölye olarak kurulmuş. Daha sonrasında 1987 yılında küçük bir atölyeden daha büyük bir yere taşınıp kendi ihracatını yapmaya başlamış. Zaman içerisinde büyüyerek 1997 yılında Sinop fabrikayı, 2005 yılında İstanbul Sancaktepe’de ki firmamızı kuruyor. İstanbul’da yaklaşık 25.000 m2 de 750 kişinin çalıştığı bir fabrikamız var. Sinop’taki fabrikamızda da 350 kişi istihdam ediyor. Yaklaşık 1000 kişinin üzerinde bir istihdamımız var. Tekstilde 40 yılı devirmiş bir firma aslında. İlk başta kendi üretimini yapsa da daha sonrasında şu an %90’ anın üzerinde ihracat yapan bir firmayız. Çalışanlarımızın çoğu 20 yılı aşkındır bizimle çalışıyor. O yüzden de baya köklü bir firmayız diyebilirim aslında.”    

Nebim Üretim ile süreci nasıl yönetiyorsunuz, işleyişi anlatabilir misiniz? 

“Nebim’in Muhasebe ve Mağaza çözümlerini aslında fabrika satış mağazamızda çok önceden beri kullanıyorduk. Üretim süreçlerimiz için ise bu zamana kadar daha çok kendimize özel yazılımlar yaptırmayı tercih ettik çünkü bizim çok fazla müşterimiz var ve tek bir çalışma şeklimiz yok. Müşterilere göre çok farklı olması sebebiyle hep özelleştirilmiş programlar kullanmaya çalışıyorduk fakat hiçbirini de çok verimli kullanamadık. Zaten Nebim’in muhasebe ve mağazacılık yazılımlarını uzun zamandır kullanıyoruz, Nebim Üretim programını da alalım ve hepsini entegre kullanabilelim istedik. Tabi bu iş bizi biraz zorladı çünkü az önce de bahsettiğim gibi bir ihracat firması olduğumuzdan dolayı birçok farklı müşterimiz var ve kendi üretimimiz olmadığı için de çok farklı çalışma şekilleri var. Kimisi kendi malzemesini gönderiyor, kimisi kendi kumaşını gönderiyor, kimisi ürünü sonra istiyor, kimisi farklı nakış istiyor gibi hepsinin çalışma şekilleri ve istekleri farklı. Bu yüzden de Nebim Üretim’in uyarlama aşamasında pandeminin de etkisi ile çok zaman ayırdık. Şu anda iş emri, reçete oluşturma modüllerini çok aktif bir şekilde kullanmaya başladık. Eski programı kullanmayı tamamen bıraktık. Bütün kartlarımız artık Nebim üzerinden çıkıyor. Satın Alma programını kullanıyoruz, oradan ihtiyaçlarımızı sipariş veriyoruz.”   

Projeyi fiili kullanıma alırken yaşadığınız deneyimlere göre önerilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

“Her firmanın kendi dinamikleri çok başkadır diye düşünüyorum. Kendinize özelleştirmeye başladığınızda böyle istisnai durumlar ortaya çıktığında bazen programda kilit noktalar oluyor tabi ki. En kritik noktalarımız neler diye düşünüp bunları belirleyebilirler, programdan ne verim almayı istiyorlar bunu düşünebilirler. Hayal ettikleri gibi olmayabilir program biz birçok noktada o öylemi idi bu böylemi idi kendimizin hayal ettiği kısma çevirmek için çok uğraştık. Programı deneyimleme aşamasında bunları göz önünde bulundurabilirler.” 

Uygulamanın sağladığı en önemli faydalar neler oldu?

“Biz şu anda aslında yıllık üretim kapasitesi 1.5 milyon olan bir firmayız. Pandeminin etkisi ile üretim kapasitemiz biraz düştü fakat şu anda barkodlu takip sistemini kullanıyoruz. Burada adetli takip, ürünün nerede olduğunu, hangi aşamada olduğunu takip edebiliyoruz. Bu bizim için önemli. Bir gecikme olduğunda programın bize uyarı verecek mekanizmalarını aktifleştirmeye çalışıyoruz. Bunlar, termin sözü verdiğimiz müşterilerimiz için özellikle çok önemli. Onun dışında dediğim gibi biz ihracat firmaları ile çalıştığımız için bizim için kalite çok önemli. Burada hata oranlarını, kalite oranlarını takip ediyoruz. Kumaş kontrol sistemini kullanıyoruz. Bütün kumaşlarımız %100 kontrol ediliyor çünkü mamule dönüşürse bizim için hatalı bir kumaş mamuldeyken çok daha büyük para kaybı ve zaman kaybı oluyor. %100 kumaş kontrolü yapıyoruz ve bunun için yine sizin modülünüzü kullanıyoruz. Burada kendimize özel formüllerimiz vardı ve bu özel formülleri Nebim’e verdik. Nebim de bu formülleri programda bize göre uyarladı. Nebim tüm bu aşamalarda bize yardımcı oluyor. Tabi uyarlamamız bitti diyebiliriz ama geliştirmelerimiz ihtiyaçlarımıza göre devam ediyor. Stok takibi, aksesuar depomuz, kumaş depomuzun stokları bunları biraz daha aktarmamız zaman alıyor çünkü 40 yıllık bir firmayız ve tahmin edersiniz ki elimizde birçok ürün ve malzeme var. Bu stokların kontrolü ve devamlılığı için de yine çalışmalarımız sürüyor.”  

Nebim Üretimi Keşfedin>>

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email